top of page

Pre koho je vhodný kognitívny tréning? 

    Pre ľudí v produktívnom veku, ktorí pociťujú tažkosti s pamäťou, pozornosťou či pracovnou výkonnosťou, ľudí dlhodobo nezamestnaných, ženy a mužov na rodičovskej dovolenke, ľudí dlhodobo práce neschopných, pre ľudí na starobnom či invalidnom dôchodku, pre ľudí s neurologickým ochorením či iným poškodením CNS a všetkých, ktorí chcú spraviť niečo pre svoje zdravie a myslia do budúcnosti.

    Teraz si povieme niečo o mozgu a jeho funkciách

    Čo sú kognitívne funkcie? Sú to mentálne procesy, ktoré nám umožňujú vykonávať bežné denné činnosti. Umožňujú nám prijímanie, výber, uchovávanie, transformovanie, obnovovanie, spracovávanie či získavanie informácií od externých stimulov.  

    Funkciou mozgu ako súčasti centrálneho nervového systému je regulovať funkcie nášho tela a mysle. To zahŕňa životne dôležité funkcie, ako je dýchanie alebo srdcová frekvencia, od základných funkcií, ako je spánok, stravovanie alebo sexuálny inštinkt až po nadradené funkcie, ako je myslenie, spomienky alebo rozprávanie. Aby sme mohli vykonať akúkoľvek zdanlivo jednoduchú úlohu, náš mozog musí vykonať tisícky procesov na správne dokončenie úlohy. Všetky aktivity, ktoré robíme každý deň, vyžadujú milióny spojení a komplexnú spoluprácu medzi rôznymi časťami mozgu, aby sme sa mohli naplno prežívať svet okolo nás.  

 

Správna funkcia mozgu je kľúčom k zdravému životu

     Musíme si uvedomiť, že jednotlivé kognitívne (poznávacie) funkcie sú vždy vzájomne prepojené!  K tomu, aby sme mali dobrú pamäť potrebujeme udržať pozornosť. Pozornosť je komplexný duševný proces, ktorý nemôžeme zredukovať na jednu jednoduchú definíciu, jednu konkrétnu anatomickú štruktúru. Pozornosť je mozgová funkcia, ktorú využívame na výber medzi stimulmi, ktoré sa dostanú k nášmu mozgu súčasne, ako vonkajšie (vône, zvuky, obrazy...), ako aj vnútorné (myšlienky, emócie…). V skutočnosti ide o celú sadu procesov, ktoré sa líšia v zložitosti a dovoľujú nám využívať aj iné funkcie mozgu. Pamäť je taktiež komplexný proces, ktorý nám umožňuje kódovať, ukladať a obnovovať informácie. Ak pozorovací systém nefunguje správne, nebudeme pri plnení úloh efektívni. Ak sa niečo nedozvieme, nemôžeme tieto informácie kódovať, ukladať ani obnovovať. Exekutívne funkcie sú najzložitejšie kognitívne funkcie. Zahŕňajú súbor komplexných zručností, ako sú zameranie pozornosti, plánovanie, programovanie, regulácia a overenie úmyselného správania. Reč, resp. fatické funkcie predstavujú symbolický komunikačný systém, ktorý je dôležitý nielen pre komunikáciu s inými, ale aj pre štruktúrovanie našich vnútorných myšlienok. Vizuálne vnemové funkcie sú funkcie, ktoré nám umožňujú rozpoznať a rozlišovať medzi stimulmi. Pomáhajú nám interpretovať, pripisovať a spájať to, čo vidíme, do známych kategórií a integrovať ich do našich vedomostí. Keď tieto funkcie fungujú správne, dokážeme rozpoznať tváre priateľov a rodín alebo rozlíšiť medzi kľúčmi, klobúkom a hrebeňom.

    Teraz ste sa dozvedeli nejaké informácie o dôležitosti jednotlivých kognitívnych funkcií, tak sa môžete pustiť do ich trénovania a vytvoreniu kognitívnej rezervy. 

happy mother'sday!.jpg
  • Instagram Social Icon

© 2020 Moje nervy o.z.

bottom of page