MOJE NERVY
Ako trénovať mozog?
Tento článok sme plánovali nazvať prečo trénovať mozog? Ale uvedomili sme si, že to všetci vieme. Náš najväčší strašiak je rastúce riziko rozvoja neurodegeneratívnych ochorení mozgu /najznámejšie Alzheimerova choroba/, či sekundárnych demencií /ateroskleróza kôrnatenie mozgových ciev/ či ľahkej kognitívnej poruchy pri rôznych neurologických a psychiatrických ochoreniach. Máme nezdravý životný štýl, málo spánku, veľa práce, stereotyp, prepíname svoje sily.
Ale čo môžeme spraviť pre svoje mozgové zdravie už dnes? Naše heslo znie, prevencia je najlepší liek!
Potenciál nášho mozgu je enormný, ale naozaj ho aj naplno využívame?
Dôležité pravidlo pri trénovaní mozgu je komplexnosť, nie iba jednostranný tréning :) Pacienti nám často hovoria, že veď ja lúštim krížovky a aj tak zabúdam... No tak to je málo. Ak roky lúštim krížovky, tak jej vypracovanie mi trvá niekoľko minút a možno ani nestihnem zdvihnúť ceruzku z papiera a už je fajront. Keď chcem trénovať mozog, tak to bohužiaľ musí bolieť, musím sa zapotiť, spraviť niečo navyše :)
Namiesto krížoviek zvoľte radšej sudoku. Pri tejto aktivite zapájame súčasne niekoľko kognitívnych funkcií - pozornosť, pracovnú pamäť, vizuo-priestorové vnímanie, symbolické funkcie /kalkúliu, grafiu/, dlhodobú pamäť, exekutívne funkcie a pod.
Na našom profile síce propagujeme cvičné zošity na komplexné trénovanie kognitívnych funkcií, ale to neznamená, že to je jediná cesta ako sa udržiavať v kondícii.
Existuje nespočetné množstvo aktivít, ktoré nám v tom môžu napomôcť. Napríklad učenie sa novým veciam, či už je to nový jazyk, práca s počítačovým programom, kutilstvo /skúste vyrobiť botník/ alebo sa skúste naučiť hrať na nejaký hudobný nástroj.
Hrajme sa aj keď sme už veľkí - Puzzle, Scrabble, Aktivity /reklama, nereklama, my ich milujeme/.
Trénujme mozog aj pri bežných aktivitách - pri nakupovaní sa snažme nakúpiť veci podľa vopred pripraveného zoznamu, avšak z pamäti. Najlepšie ak si predmety predstavíme podľa umiestnenia v regáloch nášho obľúbeného obchodu. Pri pokladni si už iba skontrolujeme zoznam, či sme nakúpil všetko potrebné.
Najbližšie si skúste vymeniť vašu dominantnú končatinu pri výkone bežných činností za nedominantnú. Napríklad pri varení, žehlení, umývaní zubov, písaní, jedení, odomykaní dverí. Nie je to také jednoduché, však?
Alebo si skúste v mysli predstaviť ako vyzerá vaša izba a nakreslite jej plán na papier. Alebo popíšte cestu z vašej práce na najbližšiu vlakovú stanicu, tak, aby zahraničný turista nezablúdil, aj keď tadiaľ pôjde po prvý krát. A vysvetlite mu to v cudzom jazyku. Alebo si skúste predstaviť ulicu na ktorej bývate a spočítajte koľko domov sa na nej nachádza. Či napíšte vetu zrkadlovo otočenú. Kreativite sa medze nekladú.
Zmeňte svoj stereotyp. Robte veci inak, ako ste zvyknutý. Hľadajte nové trasy, ako sa dostať do práce, do obchodu,... Hľadajte nové spôsoby, nové riešenia situácií.
Skúste si zapamätať telefónne čísla najbližších príbuzných. Každý mesiac si vyberte dvoch - troch, ktorým budete volať po starom, tak, že ich vyťukáte do telefónu.
Socializujte sa, komunikujte, argumentujte, cestujte, spoznávajte nové krajiny, zvyky, kultúry.
Fyzická aktivita je veľmi dôležitá pre zdravie nášho mozgu. Výskumné štúdie naznačujú, že pravidelná fyzická aktivita slúži ako protektívny faktor demencie, čo platí aj pre našu výživu.
Vedci odporúčajú denný príjem ovocia a najmä zeleniny /listová zelenina, oranžová a červená zelenina/. Vyvážená strava a pitný režim! Vyhýbajme sa alkoholu, fajčeniu a drogám. Dodržiavajme pravidelný a kvalitný spánok.
Vyhýbajme sa kalkulačke ako čert krížu. Aj keby sme mali použiť prsty ako pomôcku :) alebo použiť papier, je to efektívnejšie ako kalkulačka.
Športujte mozgom - šach.
Obráťte si hodinky naopak. Koľko vám bude trvať, kým prídete na to, koľko je v skutočnosti hodín?
Trénujte svoje zmysly. Prechádzajte sa po byte naslepo, pozerajte TV so štupľami v ušiach a snažte sa odčítavať z pier, môžete spraviť súťaž so svojimi známymi, kto má najlepší čuch či chuť.
Zaujali sme Vás? Vyskúšajte 30 dňový tréning kognitívnych funkcií ak sa chcete udržať v kondícii, alebo už pociťujete nejaké ťažkosti v pamäti či pozornosti. Taktiež ponúkame aj pracovný zošiť pre tých, ktorí už majú diagnostikovanú poruchu kognitívnej výkonnosti, či kognitívnu stimuláciu v domácom prostredí pre ľudí s demenciou. Možno si nejaký z nich vyberiete pre seba, alebo sa ho rozhodnete venovať vašim rodičom, či starým rodičom.
Ďakujeme za pozornosť.
Tím Moje Nervy